Varování a kontraindikace

Masáž je léčebnou terapií a stejně jako ostatní léčebné metody má své kontraindikace a omezení. Proto je dobré, nejprve se s nimi seznámit.

Kožní problémy a nemoci

Masér musí vědět o všech klientových řezných ranách, modřinách, otevřených ranách, vřídcích, otocích i zarudlé či zanícené kůži. Tyto oblasti jsou na dotyk citlivé a bolestivé a lze do nich přenést nákazu, takže je nejlepší se jim vyhnout.

Všechny přenosné kožní infekce, jako je dermatofýza, vyrážky, svrab nebo opary, jsou kontraindikací masáže!!!

Kostra

V případě nemocí vztahujících se ke kostem a kostře, jako jsou křehké kosti, osteoporóza a spondylóza, nejsou z důvodu vysokého zdravotního rizika žádné masáže vhodné!!!

Masér by měl vědět o všech zraněních hlavy, krku a ramen, jako je například pásový opar nebo úrazy. Masáž může tyto zdravotní problémy zhoršit, doporučuje se před návštěvou maséra konzultace u Vašeho lékaře.

Nemoci krevního oběhu

Při vysokém krevním tlaku hrozí nebezpečí vzniku krevních sraženin, proto se masáž doporučuje jen s nejvyšší opatrností a raději po poradě s Vaším lékařem.

Při nízkém krevním tlaku se zvyšuje nebezpečí mdloby, proto je důležité pomalé vstávání po masáži.

Epilepsie

V případě epilepsie je před masérským zákrokem nutná odborná lékařská rada. Masáž může vyvolat záchvat!!!

Rakovina

V případě tohoto onemocnění je masáž nevhodná!!!. Po poradě s odborným lékařem je možné provádět ztišující jemnou masáž.

Těhotenství

Při těhotenství může být masáž velmi prospěšná, je však nutné postupovat citlivě. Ideální je masáž hlavy.