O bylinkách a koření

Aloe vera

Aloe vera

 

Nenápadnou rostlinku znali lidé již odpradávna. Dokonce byla symbolem dlouhého života. Aloe vera je považována za královnu léčivých rostlin. Vypadá celkem nenápadně - podobá se kaktusu se zelenými listy, které obsahují čirý viskosní gel. Právě gelovitá hmota je základem všech neobyčejných léčivých vlastností této rostliny.

Obsahuje všechny ve vodě rozpustné vitaminy (dokonce i B12), minerální látky, jako jsou vápník, draslík, sodík, mangan, chrom, zinek aj. Aloe vera je také hodně známa jako první pomoc při popáleninách či řezných ranách - rozříznutý lístek rostliny se přikládá přímo na ránu a má velmi hojivé účinky. Často bývá také součástí nápojů a řady čajů. Aloe vera vyniká výraznými protizánětlivými a analgetickými účinky. Urychluje hojení ran, posiluje imunitu, má protivirové schopnosti. Pomáhá při trávení, pálení žáhy i chronické zácpě, účinně odstraňuje nepříjemné pocity nadýmání a plnosti. Šťáva z aloe je také skvělým detoxikačním prostředkem - zbavuje tělo škodlivin. Důležité také je, že ani při dlouhodobém podávání nevyvolává návyk.

—————

Bazalka

Bazalka

Jméno bazalka je odvozeno se slova "basilikon", což v řečtině znamená "královská mast". Tento název napovídá, jakou pozici zaujímala bazalka v kulinářství. Je ceněna především pro svou jemnou vůni a chuť. Domovem bazalky je Indie. Domorodci ji uctívali stejně jako bohyni, protože věřili v její nadpřirozenou moc. Brali si ji k soudním jednáním, a tak jak se před soudem někde přísahá na bibli, přísahalo se tehdy na bazalku.

V jiných zemích je bazalka nositelkou nenávist, násilí a zkázy. Rozpory provázely tuto rostlinu i v případě jejího použití jako léčebného prostředku. Všeobecně se silice bazalky používá jako velmi účinné aromaterapeutické nervové tonikum. Zvyšuje koncentraci, zbavuje úzkosti, zahání nespavost, bolesti hlavy při migrénách, osvěžuje, zklidňuje bronchitidu a příznaky nachlazení. Podporuje též metabolismus, účinná je při žaludečních nevolnostech.

Kosmetika bazalku využívá především proto, že účinně působí na ochablou a unavenou pleť, zmírňuje svědění, prokrvuje pleť a osvěžuje ji. Lze ji vhodně kombinovat s olejem levandulovým, bergamotovým, nerolovým či meduňkovým. Pozor! Bazalkový olej by se neměl používat v těhotenství.

Bazalku můžeme hojně využívat v kuchyni, především do salátů, zálivek, jako přísadu teplých pokrmů, především italské kuchyně. Klasická rajčata s mozzarelou a bazalkou jsou výborná.

—————

Bobkový list

Bobkový list

 

Bobkový list neboli vavřín vznešený, má velmi široké použití - od farmacie přes kosmetický průmysl až ke gastronomii. Celými listy tohoto koření se často prokládá maso na špízech.

—————

Citrónová tráva

Citrónová tráva

 

Citronová tráva neboli citronela či voňatka,nedodává jídlu pouze příjemnou vůni, ale je také dobrým zdrojem kyseliny listové, hořčíku, zinku a mědi, stejně jako draslíku a manganu.

Příznivě působí při trávicích obtížích, zevně potom při svalových bolestech, na rány a otoky. Napomáhá koncentraci a odpuzuje komáry. Nálev připravený z této byliny je osvěžující, s výrazným citronovým aroma. Neobsahuje kofein.

—————

Kardamom

Kardamom

 

Je to koření s příjemnou citronově kafrovitou vůní a štiplavou chutí; vhodné do kávy, čaje, moučníků, zeleniny a rýže. Uklidňuje nervy (rozkousat pár semínek) a celkově prospívá zdraví.

—————

Kopr

Výrazná vůně i chuť kopr přímo předurčovaly pro kulinářské čarování. Zelené bylince se totiž připisovala značná magická síla. A kde jinde než v oblasti lásky. Proto ve středověku vplétaly nevěsty do svatební kytice snítky kopru a míchaly do vína, neboť se tvrdilo, že kouzelná moc bylinky zvýší u mužů sexuální vášeň i výkonnost.

V antickém Řecku zase sloužila semena kopru jako platidlo, ve Francii a Španělsku se používala k zahánění zlých duchů. Ale kopr prý hlavně přinášel štěstí. Proto také římští císařové zahajovali své panování s koprovou korunou na hlavě, aby si symbolicky zajistili dlouhou a úspěšnou vládu.

Kopr je bohatý na vitamin C a provitamin A. Nechybějí v něm ani cenné minerální látky, za zmínku stojí hlavně vápník a fosfor, tedy prvky, které mimo jiné příznivě ovlivňují růst i kvalitu vlasů a nehtů. O blahodárném působění této prastaré léčivky na bolesti hlavy a rozšiřování cév se lze dočíst už i v bibli. U nás se kopr používá také jako prostředek proti nadýmání.

Velkou výhodou této byliny je i fakt, že se dá bezproblémů zařadit do šetřících diet, takže její využití v kuchyni nemá žádná dietní omezení.

Energetická hodnota kopru ve 100 g: 163 kJ, 7,8 g sacharidů, 0,2 g tuků

—————

Křen

Křen

 

Obsahuje množství sirných silic, které podporují chuť a zlepšují trávení. A také je to bohatá zásobárna vitamínu C. Avšak pozor! Brzy po nastrouhání se z něj céčko ztrácí, takže křen připravujeme vždy těsně před použitím.

—————

Listová petržel

Listová petržel

 

Petržel obsahuje velké množství vitaminu A a C, silic a minerálů a příznivě ovlivňuje ledviny, močové cesty a pohlavní orgány. Je to afrodiziakum. Při grilování se přidává nasekaná do marinád a také přímo na ochucení masa a zeleniny.

—————

Máta

Máta

Před staletími používali naši předkové tuto silně aromatickou bylinu při problémech s trávením, bolestech hlavy či při nachlazení. Máta se pěstuje na celém světě jako koření i léčivka. Jako léčivka se sklízí v létě, těsně před tím, než rozkvete. Vynikající je mátový olej, který obsahuje víc než 40 různých složek, z nichž nejúčinnější je mentol, menton a mentylacetylát.

Mátový olej zvláčňuje svalovinu zažívacích cest, a proto pomáhá uvolňovat střevní křeče. Mentol stimuluje odtok žluči a dalších trávicích šťáv. Podle některých teorií podporuje i rozpouštění žlučových kamenů. Mátový olej vetřený do kůže utišuje svalové bolesti. Pozor však při jeho aplikaci u kojenců. Přímo natřený na hrudník nebo nosní sliznici může vyvolat poctiy šoku. Mátový olej lze použivat k inhalacím při nachlazení.

Máta je nejvíce ceněna pro své schopnosti tlumit zažívací potíže. Je proto  osvědčenou součástí volně prodávaných antacid, tedy léků proti překyselení žaludku a pálení žáhy. Máta výborně chutná v míchaných nápojích, alkoholických i nealkoholických, čerstvými větvičkami se zdobí moučníky a zákusky.

—————

Medvědí česnek

Medvědí česnek

Je to byliny podobná konvalince. Má bílé květy, kvete v jarních měsících a odkvétá velice rychle. Najdete jej hlavně v lesích. Má charakteristickou chuť i vůni po česneku, obsahuje ale i mnoho vitaminů a minerálních látek. Je velice oblíbený u zvířat, hlavně u medvědů, z čehož pochází jeho název.

Prospěšný je však i lidem a jako lék ho užívali již naši předkové. Obsahuje totiž látky snižující hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol, pomáhá při zánětech dýchacích cest i proti chorobám srdce a cév a podporuje chuť k jídlu.

—————